Rafał Wronowski – drużynowym mistrzem świata masters

W dniach 25 marca – 4 kwietnia w Toruniu odbyły się „Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters”. Do rywalizacji w wielu dyscyplinach rzutowych skokowych i biegowych przystąpiło około 4000 zawodników w wieku od 35 lat wzwyż z 4 kontynentów – Azji, Europy, Ameryki, Afryki.

Duzy sukces odniósł mieszkaniec Bań Mazurskich Rafał Wronowski, który w biegu przełajowym na 8000 m został drużynowym mistrzem świata masters. W biegu wystartowały 2 kategorie wiekowe M35 i M40. Łącznie do biegu zgłoszonych było 60 mężczyzn z 17 państw w tym 22 Polaków.

Rafał w swojej kategorii przybiegł 6 a 2 z Polaków. Punktacji podlegały 3 pierwsze osoby z danego kraju. W rywalizacji tej Polacy okazali się najlepsi zdobywając 1 miejsce i złoty medal. Drugie miejsce zajęli Niemcy a trzecie Belgowie. Podczas ceremonii medalowej wręczono medale i odegrano Mazurka Dąbrowskiego. Kolejne Mistrzostwa tej rangi odbędą się w 2025 roku. Dotychczas nie ustalono kraju, który będzie organizatorem tej imprezy. Czy Rafał weżnie w niej udział trudno powiedzieć, gdyż na razie nie wiadomo, dokąd trzeba będzie pojechać. A dalszy wyjazd wiąże się z dużymi kosztami.

To nie jedyny w ostatnim czasie sukces Rafała. 4 marca, również w Toruniu, odbyła się impreza nieco mniejszej rangi, gdyż były to halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Tu Rafał został brązowym medalistą mistrzostw Polski Masters na dystansie 1500 m. W kolejnym biegu na dystansie 3000 m uplasował się tuż za podium uzyskując 4 miejsce.

Na uwagę zasługują również cenne osiągniecia Rafała mistrzostwach Polski Wojsk Terytorialnych w biegach przełajowych. Impreza ta odbyła się w Kielcach w dniach 10-12 marca – gdzie Rafał uzyskał tytuł Mistrza Polski Wojsk Terytorialnych w biegu przełajowym na 3000 m i brązowy medal w sztafecie 4×2000 km.